úterý 30. dubna 2013

Pálení čarodějnic




Dnes je 30. dubna, to znamená nejen poslední dubnový den, ale také to, že dnes v noci se koná tzv. Pálení čarodějnic. A o co vlastně jde ? 


Pálení čarodějnic je starý lidový zvyk, kdy se lidé scházejí u zapálených ohňů a společně oslavují příchod jara a hlavně plodnost. Někde je také zvykem, že se staví májka. 

Dnešní noc není obyčejná, je pokládána za magickou. V tuto noc mají mít zlé nadpřirozené bytosti největší moc – hlavně zlé čarodějnice, které škodily lidem a očarovávaly dobytek.Svátek se nejprve slavil o úplňku, který byl tomuto dni nejblíže, časem se posunul na poslední dubnovou noc. Lidé v dřívějších dobách věřili, že dnes v noci se čarodějnice slétávají na čarodějnický sabat, takže jakousi „schůzi“ čarodějnic a ďábla. Sabat vypadal asi takto : čarodějnice se pomocí koštěte nebo jiného „dopravního prostředku“ dostaly na místo sabatu. Tam jim ďábel (napůl člověk, napůl kozel) za to, že jim propůjčil svou moc, saje z čarodějného znaménka krev. Čarodějnice se s ním domlouvají na dalších plánech na nadcházející rok. Poté si vaří lektvary, zpívají a tancují (většinou nahé). Některé čarodějnice skákají buď do ohně nebo přes něj, obětují ďáblovi a poté se rouhají – plivají na hostie, šlapou po kříži, odříkávají otčenáš pozpátku. Nakonec se všechny čarodějnice oddávají smilstvu ( většinou i incestním hrátkám). Když se sabatu účastnily děti, chodily čarodějnicím pást ropuchy. 

Jak je známo, čarodějnice létají na koštěti. Pro své lety se musely natřít speciální mastí, která jim tuto schopnost umožnila a poté nasednout na své koště z jasanového dřeva a letět na sabat. V tuto noc se také měly otevírat jeskyně a sluje s ukrytými poklady, stejně jako na Velký pátek. 

Lidé se už od počátků věků báli různých démonů a zlých duchů. Vlivem procesů, kdy církev vyvražďovala „čarodějnice“ , se lidé začali i bát oněch čarodějnic. Proto na kopcích zapalovali ohně. Postupem času se z pouhého ohně stalo „pálení čarodějnic“, kdy lidé pálili košťata, aby dali najevo, jak nechtějí ve své blízkosti žádné „čáry máry“. Popel z ohňů se sypal na pole pro zvýšení úrody. Rozhrnutým popelem se i vodil dobytek, aby byla zajištěna jeho plodnost a dívky přes oheň skákaly, aby byly dlouho mladé, krásné a aby měly mnoho dětí. 






zpracovala Kristýna Makarovová