středa 1. května 2013

Atlantida


Pokud řeknete člověku, který se alespoň trochu zajímá o záhady a tajemno, aby vám vyjmenoval alespoň 5 jevů, které ho zaujaly, určitě se zmíní o Atlantidě. 

Atlantida je mytický kontinent, kde měla sídlit velmi vyspělá civilizace. Atlantidu měla zničit živelná pohroma (kolem roku 9600př.n.l.) Měla vzniknout asi před 50-60 tisíci lety. Existence tohoto kontinentu nebyla nikdy potvrzena, proto se stále vedou debaty o jeho existenci, popřípadě poloze jeho trosek. Jedním zdrojem, ze kterého o Atlantidě něco málo víme, jsou Platonovy spisy. Popisuje v nich atlantskou kulturu, státní zřízení a také, kde by měla ležet – v dnešním Gibraltarském průlivu. 
Platonovy spisy (Timaios a Kritias) pocházejí asi z roku 360 př. n. l. Vypráví ve svých spisech o řeckém státníkovi Solonovi, který se o Atlantidě dozvěděl při své cestě do Egypta. Podle něj měl existovat v Gibraltaru malý kontinent. Této oblasti podle řecké mytologie panuje Poseidon – Atlantida se jmenuje podle jeho nejstaršího syna Atlanta. Celkem měl Poseidon 10 synů, proto se Atlantida měla členit na 10 provincií. Byla to velmi úrodná a zalidněná země. Uprostřed hlavního města byl vystavěn chrám zasvěcený Poseidonovi. Stavebním materiálem byl hlavně kámen – bílý, ale i černý a červený. Vyskytovalo se zde i mnoho lázní. Byl zde také rozvinutý obchod s dalšími civilizacemi. Obyvatelstvo bylo rozděleno na dvě rasy, nebyly zde žádné majetkové rozdíly a lidé se dorozumívali telepaticky. Díky dobrým válečným strategiím se Atlanťanům podařilo podmanit velkou část Středomoří. Poté se díky mohutnému zemětřesení potopil celý kontinent do moře. Někteří odborníci tvrdí, že Atlantida mohla být buď v blízkosti Kréty, nebo přímo na Krétě, ovšem nezůstaly tam žádné důkazy, proto je tato teorie jedna z méně pravděpodobných. Další teorie předpokládá, že by mohla Atlantida ležet v hloubkách průlivu Dardanely. Může být ale téměř kdekoliv, protože na tom se lidé, věřící v Atlantidu, nejspíše nikdy neshodnou. Většina vědců však předpokládá, že je to pouze výplod Platonovy fantazie. Existuje totiž jen velmi málo písemných pramenů, které jsou věrohodné a které poskytují stejné nebo alespoň podobné informace jako Platonovy spisy. 




zpracovala Kristýna Makarovová